Athletes

Year Athlete/Hometown Sport(s) Team(s)
2012 Ken Pedersen
California
Track and Field CSD Fremont, Gallaudet, Deaflympics
2011 Reed Gershwind
California
Swimming CSUN, Deaflympics
2005 Steve Blehm
North Dakota
Basketball Gallaudet, WGD
Connie Johnston
Utah
Track and Field WGD
2004 Robert Miller
Kansas
Track Kansas, WGD
2001 Marvin Marshall
Indiana
Boxing Utah, AAU, Golden Gloves
2000 Daniel Krpata Jr.
Maryland
Softball EAAD, SEAAD, AAAD, SSAD
Gary L. Washington
Colorado
Football, Track Colorado, WGD
1999 Bobbi H. Maucere
California
Tennis, Badminton Southern California, WGD
1998 Jesus Contreras
Idaho
Wrestling Colorado, WGD
Stephen C. Baldwin
Texas
Track Gallaudet, WGD
1997 Craig Healy
California
Basketball, Track Clarke School, Oakland, Los Angeles, WGD
Laura Barber Getchell
Florida
Swimming University of Pittsburgh, WGD
1996 James “Jim” Renshaw
California
Basketball Los Angeles, LA Ephpheta, Oakland
1995 Leo Bond III
Minnesota
Track Minnesota, WGD
1994 Ronald Rice
Michigan
Swimming R.I.T.,NCAA All-American, WGD
Jozefa Muszynski
New York
Swimming Poland WGD, USA/AAAD WGD
Franklin Willis
Virginia
Football Tennessee, Gallaudet
John W. Kunz
Minnesota
Football, Basketball, Baseball,Golf Minnesota
1993 Tamara “Tammy” Marcinuk
Massachusetts
Skiing Fitchburg, Boise St.Boston Univs, WGD
Dale “Ox” Johnson
Minnesota
Wrestling Minnesota, National AAU, WGD
1992 Danny Fine
Florida
Basketball Pelicans, GTAC, UL, WGD
Sherri Ann Jackson
Mississippi
Track Mississippi, WGD
1991 Leon Orlient Grant
North Carolina
Basketball North Carolina, LA, Carolinas, WGD
Fay Nutt
Arkansas
Basketball Fordyce, Little Rock, WGD
Glenn Anderson
Arkansas
Basketball Motor City, UL, Gallaudet, Pelicans, WGD
John E. Smith
Idaho
Track Idaho, Gallaudet, WGD
Marty Willigan
Maryland
Wrestling Hofstra Univ., WGD
Mary Ann Szilagy-Guintoli
Wisconsin
Tennis West Allis, Wisconsin Open, WGD
1990 Jack Antal
Pennslyvania
Basketball WPSD, Pittsburgh, LA Ephpheta. UL, WGD
Donna Sue “Suzy” Barker Scott
Texas
Track Texas, WGD
(William) Leroy Christian
Virginia
Duckpin Bowling Nat’l Ranked, Virginia, Gallaudet, DCCD
1989 Paul Kaessler
New York
Basketball, Softball Clarke Sch., NY, Gallaudet, UL, Westchester
Wayne “Billy” Spears
California
Basketball OK, Burbank,LA Ephpheta, LACD
1988 Albert Couthen
Washington, DC
Basketball, Track Connecticut, Gallaudet, WGD
Gary Hendrix
California
Basketball, Track Washington, Gallaudet, Oakland, WGD
Frank Kaiser
Indiana
Football Indiana
Lee Montez
Texas
Football, Basketball Texas, Houston
1987 Ralph Fuechtmann
Minnesota
Basketball, Softball Minnesota, Minnepaul, WGD
Bob O’ Donnell
California
Basketball SF State University, Oakland, WGD
Helen Thomas
California
Trap Shooting North American Competition Champion
Alexander Brown
Massachusetts
Basketball Clarke School
1986 Ronald G. Johnson
Minnesota
Basketball Minnesota, Minnepaul, WGD
Donald Lyons
California
Basketball, Track CSDS, UNLV, Oakland, Hollywood, WGD
1985 William O.Schwall
Arkansas
Basketball St. Mary’s, Milwaukee, Chicago, WGD
Quentin Amati, Sr.
New Jersey
Basketball St.Mary’s, GTAC, UL
Houston Nutt
Arkansas
Basketball Univ. of KY, Okla A&M, Little Rock, WGD
Anthony Crino
Pennsylvania
Basketball WPSD, Youngstown, Pittsburgh
Samuel Cohen
New York
Track, Basketball, Handball Lexington, UL, Hebrew, Pelicans
1984 Frank R. Turk
Washington D.C.
Football, Wrestling Minnesota, Gallaudet
Herbert Holbrook
Massachusetts
Ski Jumping International Competition, WGD
James Macfadden
Maryland
Basketball, Football, Track Hollywood HS, Gallaudet, DCCD, WGD
1983 Mike Dorrell
Virginia
Basketball, Soccer WPSD, Gallaudet, DCCD, WGD
Hilary Heck
Wisconsin
Baseball, Basketball Milwaukee
1982 Dennis K. Wickline
Florida
Baseball, Football Virginia,Goodyear Silents
Delmar Cosgrove
California
Basketball Washington, Gallaudet
Fay L. Teare
Oregon
Basketball Nebraska
1981 Kevin Milligan
New York
Basketball St.Mary’s,Buffalo,Gallaudet, LACD, Erie, WGD
Dennis Wernimont
Iowa
Basketball, Track Iowa, Gallaudet, Council Bluffs, WGD
Chester Janczak
Wisconsin
Basketball Milwaukee
Henry Z. Brenner
North Dakota
Football University of Rhode Island
1980 John Miller
Maryland
Basketball Gallaudet, DCCD, WGD
1979 Sammy M. Oates
Texas
Football Texas, Hardin-Simmons
John V. Wurdemann
Maryland
Football, Baseball Gallaudet
Marvin Walter Tuttle
Iowa
Basketball, Track Iowa, Des Moines
Ruben Stephenson
New Jersey
Baseball New Jersey, Philadelphia Phillies
1978 William Schyman
Maryland
Basketball DePaul, Maccabiah, Professional, WGD
Hilton Fitzpatrick
West Virginia
Boxing Professional
Winfield Roller
Ohio
Football, Basketball, Baseball, Swimming Colorado, Gallaudet, Goodyear Silents
Paul Curtis, Sr.
Missouri
Baseball Kansas, Professional
1977 Larry Marxer-Clark
Iowa
Basketball Iowa, Des Moines
1976 Carl Lorello
New York
Basketball New York, GTAC
Edward Paul Loveland
Utah
Basketball Utah, LACD
1975 Eugene Hairston
New York
Boxing Professional, AAU, Golden Gloves
Edward Rodman
New Jersey
Track, Basketball, Baseball, Football New Jersey
Richard Sipek
Illinois
Baseball Illinois, Cincinnati Reds
1974 Clyde Nutt
Arkansas
Basketball, Football Arkansas, Little Rock, WGD
1973 Joseph F. Russell
Mississippi
Football, Basketball, Track Mississippi, WGD
Leonard H. Downes
Washington, DC
Baseball, Basketball Maryland, Semi-Professional
1972 John L. Jackson
Arkansas
Basketball, Football Arkansas, Little Rock, WGD
James H. Behrens
Maryland
Baseball, Basketball Maryland
1971 Bilbo Monaghan
Tennessee
Football Mississippi, Gallaudet, Memphis, Professional
1970 Angel Acuna
Arizona
Basketball Arizona, Mexico Olympics, Professional
1969 Maurice Potter
Minnesota
Football, Baseball Minnesota, Semi-Professional
Dewey Deer
Washington
Football Washington, Goodyear Silents
Louis Byouk
California
Football Colorado, Gallaudet
Ben Shafranek
New York
Basketball, Baseball, Track New York
Harley Stottler
California
Football, Track Goodyear Silents
1968 Joseph Allen
Florida
Football Goodyear Silents
1967 Rolf Harmsen
North Dakota
Track North Dakota, Gallaudet, AAU
1966 Charles Marshall
Illinois
Baseball, Football Nebraska, Gallaudet, Goodyear Silents
1965 Morris Davis
New York
Walking International Competition
1964 Charles Ewing
Kentucky
Football Kentucky, Goodyear Silents
1963 Thomas Cuscaden, Sr.
Nebraska
Football Gallaudet, Goodyear Silents
Nat Echols
New York
Basketball St. Mary’s, Buffalo, AAU
1962 Louis A. Dyer
California
Basketball Colorado, Gallaudet, AAU
1960 Thomas Martin
New York
Boxing Professional
Louis Seinensohn
Ohio
Football Goodyear Silents
William Dilworth
Maryland
Boxing Professional
William Suttka
Illinois
Wrestling Professional
1959 Joseph Worzel
New York
Basketball Semi-Professional
1958 Louis Massey
Illinois
Football Illinois,Gallaudet
1957 Everett Rattan
California
Wrestling Professional
1956 Willie Riddle
South Carolina
Basketball South Carolina, Gallaudet
1955 Walter Rockwell
Connecticut
Baseball, Basketball, Football Gallaudet
1954 John Ringle
Tennessee
Football Kansas, Gallaudet
Dalton Fuller
Kansas
Baseball Kansas,Professional
1953 Frederick A. Moore
Ohio
Football Kansas, Gallaudet, Goodyear Silents
Noah Downes
Maryland
Basketball Maryland, Gallaudet, AAU
J. F. Meagher
Illinois
Wrestling Illinois & National AAU Champion
1952 Luther H. Taylor
Illinois
Baseball New York Giants
1951 William E. Hoy
Ohio
Baseball Cincinnati Reds, Washington Senators
X